Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Lodovico Grossi da VIADANA (1560c – 1627)
Cento Concerti Ecclesiastici, Sinfonie Musicali

15.11.2017 | 20:00 - 21:00

Zdarma

Lodovico Viadana bývá spojován s rozšířením používání číslovaného basu. Je znám zejména tím, že „tiskem vydal Sto duchovních koncertů„. Ve skutečnosti byl Viadana (františkán minorita) v Evropě nepředstavitelně populární. Vedle sbírky Cento Concerti Ecclesiastici (1602) vydal v Benátkách (1614) dalších sto sólových koncertů Cento Sacrum Concentum. V roce 1625 vyšla prvně jmenovaná sbírka znovu pod názvem Cento Concerti Ecclesiastici – Opera Omnia. Počet „sto“ v tomto případě znamená více než 130 skladeb, protože v každé kategorii obsazení se objevilo několik nových skladeb navíc.

Přesnější charakteristika by tedy měla znít:

Viadana za svého života zkomponoval minimálně 250 duchovních koncertů, jeho sbírky vycházely tiskem v Benátkách a současně ve Frankfurtu a všechny se mnohokrát dotiskovaly.

Vokální koncerty ze sbírky Cento Concerti Ecclesiastici na koncertě doplní Viadanovy instrumentální „dvojsborové“ skladby ze souboru Sinfonie Musicali.

L. Viadana tedy fakticky stál na počátku baroka v tom smyslu, že prosadil nový styl – sólové duchovní koncerty v liturgickém prostředí vedle chorálu a renesanční polyfonie. Právě organické propojení různých stylů s chorálem jsou v programu zřetelné.

Letos si připomínáme 390 let od autorova úmrtí.


účinkují

Ondřej Šmíd –  tenor
Ondřej Šmíd jr – tenor

Consortium Conservatorium – soubor zobcových fléten Pražské konzervatoře. Karolína Mydlářová, Tereza Doubravská, Zdeňka Sládková, Zuzana Horáková, Anna Šteflová, Barbora Formánková, um. ved. Michala Roubalová a Jakub Kydliček.
Lukáš Vendl – varhany

Podrobnosti

Datum:
15.11.2017
Čas:
20:00 - 21:00
Cena:
Zdarma
Rubrika Akce:

Místo konání

Evangelický kostel u Salvátora
Salvátorská 1
Praha 1,
+ Google Mapa